Де більше вітаміну С – у лимоні чи шипшині ?

Вітамін С це, мабуть, найвідоміший, знайомий нам із раннього дитинства вітамін. Більшість представників земної фауни здатні виробляти аскорбінову кислоту з глюкози у своєму організмі. На жаль, людина є рідкісним винятком із цього правила: ми можемо отримувати цінну речовину лише з зовні, разом із їжею.

Думка про лимон

Чомусь серед людей існує думка про те, що найбільше вітаміну С міститься у лимоні, проте це зовсім не так. Найбільше цього вітаміну в плодах шипшини. У 100 г плодів цієї рослини міститься від 650 до 1800 мг. найвідомішого вітаміну – залежно від того сушена шипшина або свіжа (у сушеної – вітаміну С найбільше), і це дуже багато.

Корисні властивості шипшини

Шипшина, подібно до казкового дракона, люто охороняє свій вітамінний скарб. Довідники повідомляють, що вміст аскорбінової кислоти у плодах дикої троянди (залежно від виду чагарника) може досягати більш ніж 2900 мг на 100 г сирої ваги. Це вдесятеро більше, ніж у чорній смородині, у 50 разів більше, ніж у лимоні, у 100 разів більше, ніж у яблуках. Також у шипшині містяться вітаміни групи В, каротин, вітаміни Р, К, Е, органічні кислоти, пектини, дубильні речовини та барвники; макро – та мікроелементи.

Шипшина в Україні

В Україні плоди шипшини традиційно починають збирати на початку жовтня. Вибираючи їх на ринку чи в магазині, зверніть увагу на якість висушених плодів. Недобросовісні виробники часто «досмажують» шипшину в печах при надто високій температурі, що призводить до втрати значної частини її вітамінів. Так що перевіряйте, чи немає пригорілих частин у плодах, які ви обираєте. На ринку не посоромтеся пом’яти, а потім і розламати «ягоду»: вона не повинна злипатися у грудку і бути сирою всередині, інакше замість вітамінного запасу на зиму ви незабаром отримаєте труху або плісняву.

Як заварювати шипшину


Три столові ложки подрібнених сухих плодів шипшини залити літром окропу та настоювати добу. Процідити. Для покращення смаку можно додати цукор. Напій необхідно використовувати протягом того ж дня, тому що при тривалішому зберіганні вітамін C у ньому руйнується.


Чому вітамін С не можна накопичити про запас?


Вітамін C відносять до водорозчинних, тому він в організмі людини не накопичується і його запаси мають поповнюватися ззовні. Аскорбінка не любить високі температури, світло та кисень. Тому при всіх видах приготування більша його частина руйнується, що необхідно враховувати і частіше їсти свіжі продукти.

Знімаємо стрес за допомогою вітаміну С


Вітамін С впливає на синтез ряду гормонів, у тому числі антистресових, регулює процеси кровотворення та нормалізує проникність капілярів, бере участь у синтезі білка колагену, що необхідно для зростання клітин тканин, кісток та хрящів організму, покращує здатність організму засвоювати кальцій, виводить токсини, покращує обмін речовин. А за останніми даними він ще й має антиракові властивості, знижує інтоксикацію організму у алкоголіків та наркоманів, і навіть уповільнює процеси старіння організму.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *